Malowanie oraz renowacja drewnianych schodów i poręczy krok po kroku

Staircase interior

Upływ lat oraz eksploatacja schodów skutkuje ubytkiem warstw ochronnych których brak coraz bardziej piętnuje ich piękność oraz odbiera pierwotny blask z dawnych lat. Dzięki odpowiednio dobranej konserwacji schodów czy poręczy drewnianych jesteśmy w stanie wydłużyć czas ich użytkowania nawet dwukrotnie pozwalając jej cieszyć nasze oko przez następne lata. Postanowiliśmy zredagować ten proces do kilku prostych kroków aby każdy mógł w prosty sposób sobie z tym poradzić.

Zabezpieczanie i renowacja schodów - dlaczego warto?

Konserwacja schodów drewnianych to proces, który pomaga je odpowiednio zabezpieczyć przed różnymi czynnikami.  Schody po kilku latach zaczynają zdradzać skutki intensywnej eksploatacji. Gdzieniegdzie można dostrzec przetarcia, drewno okazuje swój naturalny odcień, a poręcz już dawno straciła swój atrakcyjny kolor. Drewno to materiał piękny i naturalny, który w wyjątkowy sposób jest w stanie ozdobić wnętrze domu. W takiej sytuacji należy zaplanować renowację i malowanie schodów czego ignorowanie może doprowadzić do znacznego zwiększenia ilości prac oraz kosztu. Właściwa impregnacja drewna sprawi, że zachowa ono swój dobry wygląd na dłużej. Jednym z elementów odpowiedniej konserwacji schodów jest ich odpowiednie czyszczenie, dzięki któremu sprawiają one wrażenie świeżości. 

Krok 1 - Przygotowanie podłoża

Przygotowanie podłoża należy zacząć od oceny podłoża jakie mamy na schodach. Jeśli poprzednia powłoka jest w złym stanie, łuszczy się i odspaja to najlepiej usunąć tą warstwę w całości za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego. Szlif należy wykonywać wzdłuż słojów drewna przy okazji starając się wyrównać rysy. Jeśli chodzi o gradację, ważne jest, by nie patrzeć wyłącznie na to, aby była ostra, ponieważ może to doprowadzić do zniszczenia struktury drewna. Należy na początku zacząć od delikatnego papieru ściernego który pomimo dłuższego czasu pracy pozwoli nam osiągnąć lepszą jakość obróbki. W przypadku malowania  surowego podłoża uzyskanie wymaganego efektu będzie najłatwiejsze. Odpyl powierzchnię drewna za pomocą np. odkurzacza aby podłoże było czyste bez żadnych ciał obcych na swojej powierzchni. Tak przygotowane drewno nadaje się idealnie do malowania.

Krok 2 - Naprawienie schodów

Przed nałożeniem farby należy sprawdzić schody zwracając uwagę na większe ubytki czy rysy. Należy je uzupełnić szpachlą za pomocą szpachlówki do drewna. Na koniec przeczyść papierem miejsca uzupełniane szpachlą i odpyl schody z pyłu.

Krok 3 - Malowanie schodów drewnianych

W przypadku malowania balustrady drewnianej należy malować ją w pierwszej kolejności. Jeśli schody i balustrada jest malowana na różne kolory, należy zabezpieczyć poszczególne elementy za pomocą taśmy malarskiej. Powinno się zwrócić uwagę na odpowiednie warunki atmosferyczne (temperatura otoczenia od +10 do +28˚C, wilgotność powietrza – maks. 80%) oraz na dobór odpowiednich narzędzi do malowania schodów. Nasza propozycja odnośnie asortymentu do wykonania prac znajduje się poniżej. Pod żadnym pozorem nie należy rozcieńczać farby rozprowadzając ją dokładnie i równomiernie wzdłuż słojów drewna. Zaleca się pomalowanie powierzchni drewna dwoma warstwami (kolor + warstwa nawierzchniowa) nakładane w odstępie 12 godzin. Pomiędzy warstwami należy przeszlifować delikatnie powierzchnię papierem ściernym. 

Krok 4 - Okres schnięcia i eksploatacja schodów

Od czasu nałożenia ostatniej warstwy na podłoże należy pamiętać, że pełne użytkowanie schodów będzie możliwe dopiero po 7 dniach od ostatniej warstwy. Przez ten okres należy unikać nadmiernej eksploatacji powierzchni i ochrona jej przed zabrudzeniami. Ważne jest też aby warstwa nawierzchniowa mogła spokojnie osiągnąć pełną ochronę dlatego należy również unikać czyszczenia schodów przez ten okres (szczególnie chemią do mycia). Lekki ruch jest możliwy po dobie od nałożenia ostatniej warstwy na powierzchnię.

Ciranova Hardwaxoil Magic Satin 7090 1L

220.00 

Hardwaxoil Magic Satin to zmodyfikowany szybkoschnący olej do wykańczania drewnianych podłóg, nadający naturalny kolir i piękny satynowy połysk. Dobre właściwości wypełniające oraz bardzo wysoka odporność chemiczna i mechaniczna.